.

Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λαρίσης & Τυρνάβου

κ.κ. Ιγνάτιος

Ο Μητροπολίτης μας κ.κ. Ιγνάτιος (κατά κόσμον Ιάκωβος) γεννήθηκε στη Σαλαμίνα στις 11 Ιανουαρίου 1946. Σπούδασε στην Νομική Σχολή και στη συνέχεια στη Θεολογική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Εκάρη Μοναχός στις 17 Ιανουαρίου 1976. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Ιανουαρίου 1976 και Πρεσβύτερος στις 25 Ιανουαρίου 1976. Το οφφίκιο του Αρχιμανδρίτου έλαβε στις 30 Νοεμβρίου 1978.
Από το 1976 έως το 1994 υπηρέτησε ευδόκιμος την γενέτειρά του, προσφέροντας τα μέγιστα στη νεολαία του νησιού, εκδίδοντας δε και το νεανικό περιοδικό "Το Τάλαντο". Απο το έτος 1984 υπηρέτησε ως Α΄Γραμματέας - Πρακτικογράφος της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος.
Μητροπολίτης Λαρίσης και Τυρνάβου εξελέγη στις 25 Μαΐου 1994 από την Ιεραρχία της Εκκλησίας της Ελλάδος και χειροτονήθηκε Επίσκοπος στις 28 Μαΐου του ιδίου έτους από τον Αρχιεπίσκοπο Σεραφείμ. Η ενθρόνισή του πραγματοποιήθηκε στην Λάρισα στις 28 Ιουλίου 1994.